reklama

Jozef Tiso zaujme

Tisov rodný dom tvoria dve polovice. Na Slovensku to nie je jediné, čo je rozdelené. Dom potrebuje opravu. Čo potrebuje Slovensko?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Horné Považie. Cez 11 tisíc obyvateľov. Pamätám si na jednu vraždu. Sem - tam niečo s drogami. V celku pokojné mesto. Asi neviete, ale je to Bytča. Malé mesto, ale aj ono má čo ponúknuť. Hoci, väčšina ľudí mi aj tak povie len toľko, že je to vybrané slovo. Čo tam po zámku a renesančnom paláci. Pôsobili tu Juraj Turzo, Eliáš Láni, Samo Chalupka, Sidónia Sakalová... Nikto vtedy zvlášť nereaguje, stále je to len vybrané slovo.

Vtedy stačí spomenúť, že sa tu narodil Jozef Tiso a hneď vyvolám živý záujem. Väčšinou. Nie všetci vedia, kto bol Jozef Tiso. Kto vie, pýta sa. Áno, jeho rodný dom v Bytči ešte vždy stojí. Čo je v ňom? Je sprístupnený pre verejnosť? Presúšať sa popredeň nie je žiadna výhra, mohlo by to znamenať, že ste „nácek". Donedávna som teda nevedel odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

So záujmom sme si s kamarátkou pozerali tabuľu na jeho rodnom dome. V tom sa otvorila plechová brána a mladý muž nás volal dovnútra, aj keď vonku už bola tma. Správca. Oblečené mal tričko s popisom Jozef Tiso, mučeník viery katolíckej a národa slovenského. Neplatí ho mesto, ani Spoločnosť pre zachovanie tradícií, ktorá dom od roku 1998 spravuje. Živí ho práca v neďalekej Žiline.

Dom je rozdelený na dve polovice. Jednu z nich obýva správca. Druhá je v zlom stave, svojpomocne sa ju snažia sanovať Tisovi sympatizanti. Chcú v nej vybudovať aspoň knižnicu. Dnes už majú rodiny, ide to pomaly, ako nám povedal správca. Polovicu kúpili kanadskí Slováci za zhruba 1 milión 130 tisíc slovenských korún. Druhú vlastní mesto a prenajíma ju Spoločnosti. Podľa vyjadrenia mesta je v prenájme do 30. 9. 2023. Je to dlhá doba a nie je jasné, či sa v Spoločnosti nájdu financie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo vnútra už raz povolenú zbierku na záchranu domu na podnet Ústredného zväzu židovských náboženských obcí zrušilo. Mesto samo nemá plány na jeho budúce využitie, keďže správu domu vykonáva Spoločnosť. Dvaja poslanci v roku 2010 iniciovali odstránenie pamätnej tabule. Dôvodom malo byť aj podpísanie tabule politickou stranou. Tabuľa ostala.

Jozef Tiso je spoločnosťou vnímaný ako kontroverzná osoba. Pravdou je, že patril medzi tzv. umiernených. Pravdou je, že stál na čele štátu, ktorý vyvážal svojich občanov mimo krajinu. Stále však ide o prezidenta štátu, ktorý reprezentoval Slovensko vo svojej dobe. Ide o osobnosť, ktorej sa akoby stráni nielen Bytča, ale aj celá naša spoločnosť. Spýtajte sa sami seba, aké informácie a v akom množstve ste sa nielen o Tisovi, ale aj o Slovenskom štáte dozvedeli v škole. Nadšenci, ako aj zarytí odporcovia si väčšinu informácií hľadajú sami. Nech už je polemika akákoľvek, pristupovať by sme k nej mali zodpovednejšie. Nech sa nestáva, že čo jeden glorifikuje, druhý zaznáva a pravda stojí nepovšimnutá niekde uprostred. To platí o rodnom dome Jozefa Tisa. Platí to však iba o ňom?

Marek Kramara

Marek Kramara

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Teraz vysokoškolský študent, v budúcnosti potenciálne nezamestnaný. Rád čítam, píšem, pozerám filmy a jem čokoládu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu